Jak si vybrat terapeuta aneb 5 kritérií výběru

Článek se v této chvíli edituje. Přijďte se podívat později…

Máte někdy pocit, že se vám v životě opakuje stejný příběh a mění se jen kulisy na pozadí? Sice jste si našli nového partnera, ale po čase vidíte stejný způsob chování, jako měl partner předešlý. Nebo se pokoušíte již řadu let podnikat a stále nedosahujete výsledků, které byste si přáli? Víte, že máte skvělý projekt, ale i když pracujete 10 hodin denně, váš bankovní účet stěží stačí na běžné výdaje.

Požádali jste o radu své nejbližší, rodinu, přátele a stále se nedokážete hnout z místa. Někdy vás už přepadne i chvilková beznaděj střídaná rezignací z toho, jak úsilí neodpovídá předpokládaným výsledkům. Cítíte, že svůj život máte pouze ve vlastních rukou a potřebujete odbornou pomoc. V té chvíli přichází možnost požádat o radu a nestranný náhled terapeuta.

Když jsem si dala do vyhledávače slovo „terapeut“, vyskočilo mi jen v Praze 10 stránek hustě popsaných kontakty. Jak si tedy v této džungli vybrat člověka, který bude tím pravým právě pro mě? Každý jsme jiný, a proto každému vyhovuje i jiný člověk, který se na nějakou dobu stane jeho důvěrníkem.

Pojďme se společně podívat na pár základních aspektů, které byste při výběru měli zvážit.

1. Odbornost

Asi se mnou budete souhlasit, že terapeut by měl mít hlavně dostatečné vzdělání a praxi v oboru. Jak mi před nedávnem řekla jedna má kamarádka a klientka: „Zdá se mi, že terapeutka je teď každá paní, která si přečetla pár knížek o seberozvoji.“

Je pravda, že označení terapeut je universální pro celou škálu pomáhajících profesí. Přesto je možné rozčlenit je do několika menších skupin podle vzdělání. Víte například, jaký je rozdíl mezi akreditovaným terapeutem a tím bez akreditace?

Lidsky dost možná žádný, ale profesně bývá většinou velký. Samozřejmě záleží na konkrétním typu terapie a celkovým zkušenostem terapeuta, ale u metody Cesta jsou jasně stanovaná pravidla pro všechny absolventy, kteří by chtěli za pomoci procesů pomáhat dalším lidem.

Kvalitní terapeut by neměl mít problém, doložit vám dosažené vzdělání v oboru příslušným dokladem. Někteří už jste to možná zaznamenali a ostatním se tak trošku pochlubím. V lednu jsem získala akreditaci terapeuta Cesty od zakladatelky Brandon Bays.

2. Praxe

c

3. Specializace

d

Osobně si vždy volím takového terapeuta, který má osobní zkušenost s tématem, které chci během terapie řešit.

4. Doporučení

Internete je plný odborníků

5. Lidské souznění

Tento aspekt považuji za jeden z nejdůležitějších.

Respekt a nepřekračování vašich hranic

Eva je duší cestovatelka, tělem jogín, povoláním účetní a milovník zvířat. Její největší vášní je pomáhat lidem najít vlastní životní cestu. Je autorkou a spolutvůrkyní projektu Pobytové terapie aneb 24 hodin od nás pro vás. Její osobní příběh můžete nalézt zde>> Pokud chcete Evě něco sdělit, pište na averepova@seznam.cz nebo se připojte na Facebook
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.