Výlet do hlubin těla není jen pohádka pro děti

V rámci svého terapeutického výcviku jsem se mimo jiné seznámila s úžasnou metodou práce s fyzickými obtížemi prostřednictvím procesu Fyzické cesty, který sestavila temperamentní americká terapeutka Brandon Bays.

V tomto procesu se jednoduchým způsobem vydáte do těla přímo k místu, kde se vyskytuje nemoc či blok. Většinou je tato obtíž spojena s konkrétní vzpomínkou, která se za pomoci terapeuta zpracuje. Metoda se používá nejčastěji u fyzických potíží, ale i u problémů duše, jako jsou chybné vzorce chování a podobně.

Když o terapii hovořím se svými přáteli nebo známými, často dostávám řadu otázek. Samozřejmě během jednoho článku nedokážu popsat všechny pocity, které mám s touto terapií spojené.

Vybrala jsem pro vás 3 nejčastější otázky mých přátel.

Jak poznám, že mi proces Fyzické cesty pomůže?

Myslím si, že každý z nás má na těle místo, které občas bolestí připomene svou existenci. V takovém případě máme 3 možnosti:

  • signály těla budeme ignorovat a doufat, že to jednou samo přejde – tím si ovšem zaděláváme na ještě závažnější a důraznější volání těla o naši pozornost
  • vydáme se na konzultaci k lékaři – v tom případě je třeba se připravit na řadu vyšetření a testů, kdy se lékař pokusí diagnostikovat naše obtíže a doporučit nám vhodné medikamenty
  • rozhodneme se podstoupit terapii za pomoci vlastní duše – toto rozhodnutí nás bude stát trochu času a peněz za terapii pod vedením odborného terapeuta, ale nic víc neriskujeme

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří nemají žádná zdravotní omezení, neznamená to, že nemůžete Fyzickou cestu absolvovat. Proces nám může poskytnout i odpověď na otázku, proč se mi právě teď něco konkrétního děje?

Co mě při terapii čeká?

Vyhledáte-li si terapeuta, který vás procesem provede, ujistěte se, že on je pro vás ten pravý. Určitě k němu musíte pociťovat důvěru a chuť sdílet své niterné pocity a emoce.

Také doporučuji, vyhradit si na terapii dostatek času. Ideální je volný celý den, ať si vše můžete neomezeně užít a hlavně vstřebat vše nové.

Po krátké meditaci se s terapeutem vydáte na cestu. Celé dobrodružství začíná na tajemném schodišti, které je kdesi v nitru vašeho těla. Tam se setkáte s osobním průvodcem a nasednete do Zázračného dopravního prostředku.

Vydáte se na temné místa v těle a prozkoumáte jeho okolí. Při průzkumu většinou odkryjete pocity a s nimi spojené vzpomínky nebo osoby z vašeho života. S jejich zpracováním vám samozřejmě pomůže terapeut, takže není třeba se obávat, že na to budete sami.

Po zpracování nalezených emocí se opět vrátíte na původní místo, kde celá cesta začala. Můžete tak zkontrolovat, zda došlo k nějaké změně. I když vám to teď možná připadá zvláštní, klienti opravu velmi realisticky vidí změny, které v jejich těle proběhly.

Pak už se jen vrátíte ke schodišti, po kterém jste sestupovali do svého nitra a vystoupáte vzhůru. Terapeut vám pomůže uvědomit si opět svou realitu tady a teď. Než terapii ukončí, nechá vám ještě prostor pro dodatečné dotazy a zpětnou vazbu.

Stačí jít na jednu terapii a vše bude vyřešené?

Na tuto otázku nedokážu dát jednoznačnou odpověď. Terapie je velice individuální, stejně tak, jako je každý člověk originál. Někomu stačí k vyřešení jeho tématu jedno sezení, jiný si dopřává pravidelné schůzky s terapeutem několikrát ročně.

Já sama jsem si při své Fyzické cestě myslela, že se tělo zaměří na můj hlavní fyzický problém a tím je nádor nad prsem. Velice mě překvapilo, když si mé tělo „vybralo“ k řešení srdce. Až s odstupem jsem pochopila, že ne každý viditelný problém je ten nejdůležitější.

Při terapii je podstatná důvěra v moudrost vlastního těla a jeho potřeby. Proces si řídí tělo samo. Terapeut pouze otevírá dvířka, která mu tělo ukazuje. Klient je pak ten, kdo musí celou situaci pochopit a zpracovat.

Možná vám to připadá jako pohádka

Když jsem poprvé slyšela o tom, jak terapie probíhá, nedovedla jsem si to představit. Díky svým závažným zdravotním problémům jsem však věděla, že potřebuji nalézt pomoc. Jak se říká: „Tonoucí se stébla chytá.“

Já se tedy zachytila terapie Emocionální cesty a nestačila se divit, jaké změny ve mně první proces nastartoval. Najednou jsem začala chápat emoce ukryté hluboko ve své duši. Mé tělo mi samo říkalo, co potřebuje a jak mám postupovat.

Nejdůležitější pro mě však byl výsledný efekt. Díky terapii jsem se dokázala upamatovat na situace, které byly mnoho let zastrčené hluboko v zákoutích mé duše. Tam, i když naprosto nepozorovaně, určovaly mé chování a vyvolávaly emoce, které jsem ani nechápala.

Slovo na závěr

Pokusila jsem se tu shrnout základní principy jedné z mnoha terapií, které v současné době praktikuji nejen u svých klientů, ale i sama na sobě. Pokud vás má písmenka zaujala, možná se rozhodnete terapii aspoň vyzkoušet.

Každopádně z vlastních terapeutických zkušeností vím, že pokud klient na Cestu nastoupí a spatří v ní smysl a hlavně její sílu, u jedné terapie nezůstane. Účinnost metody je prověřena lidmi doslova napříč kontinenty.

Teď máte tuto příležitost i vy…

Z celého srdce vám přeji hodně sil, zdraví a síly. Pokud byste přeci jen měli chuť zapátrat ve svém těle a pochopit některé z jeho procesů, velice ráda s vámi budu sdílet své zkušenosti a názory.

Můžete se k nám připojit také na facebooku nebo mi poslat e-mail.

Těším se na vás.
Vaše Eva

Eva je duší cestovatelka, tělem jogín, povoláním účetní a milovník zvířat. Její největší vášní je pomáhat lidem najít vlastní životní cestu. Je autorkou projektu Pobytové terapie aneb 24 hodin pouze pro vás. Její osobní příběh můžete nalézt zde>> Pokud chcete Evě něco sdělit, pište na averepova@seznam.cz nebo se připojte na Facebook
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.