Jarní detox těla, mysli i duše

S jarem má hodně lidí spojený detox těla. Již naši předci začínali nový rok střídmostí, aby ulehčili tělu po měsících zimy a spolu s probouzející přírodou ho připravili na novou várku svěží výživy.

V dnešní době ale potřebujeme kromě detoxu těla zařadit do našeho života i očistu duše a mysli. A nejen na jaře! Pojďme se společně podívat na 3 oblasti sebe sama, které vyžadují naši detoxikační pozornost.

Pokud jim jí dopřejeme, budeme se cítit lépe a šťastnější.

Hodně lidí si dává novoroční předsevzetí. Podle průzkumů jejich dodržování vydrží průměrně 1,5 měsíce. A co pak? Vracíme se k zažité rutinně. Zabředáme do toho, co známe a hudrujeme, jak se nám nedaří…

Přitom to nejdůležitější nejsou cílená rozhodnutí jako zhubnu, přestanu kouřit nebo začnu se učit něco nového. Je potřeba najít pravidelnost v tom, co děláme každodenně a pomaličku do svých rituálků přidávat krůčky ke změně.

Některé lidi začíná děsit už samotné slovíčko ZMĚNA. Sice si něco přejí, ale nejsou bytostně rozhodnuti pro to cokoli udělat. Častý argument pak je: „To neumím.“ Nebo ještě lepší: „Nestíhám ani snídat, natož cvičit.“

V takové chvíle mě napadá jen mé oblíbené rčení: „Kdo chce, hledá důvody, kdo nechce, hledá výmluvy.“ Pokud už opravdu chcete vystoupit z nekonečného bludného kruhu, jaro vám k tomu pomůže svou dravou silou.

Povím vám, jak s jarem restartuji já.

Je 5:30 ráno a za okny začíná klasický kosí koncert. Mé smysli pomaličku přistávají z noční spánkové plavby. Vše se zostřuje a já cítím radost z nového dne. Dopřeji si 20 minutové dýchání podle Wim Hofa a ledovou sprchu.

Wim Hof

Je tu další krásný den.

Po sklenici vlažné vody s citronem přešlo soustředění na tělesnou schránku. Noc jí dopřála odpočinek, takže je třeba, nabudit svaly a připravit je na další bdělý den. Jógová sestava zakončená Pozdravem slunci je to pravé!

pozice Pes hlavou dolů

Úplně cítím, jak mi ožívá každá buňka v těle.

Pak ještě na pár minut sednout ke stolu a srovnat si myšlenky. Rychlý pohled do diáře, kam si píši základní body práce. Na kousek papíru si napíši 5 bodů, které ten den potřebuji udělat, abych byla blíže svému pracovnímu cíli.

Můj další úžasný den může začít.

Věřím, že ráno je ten nejlepší čas, kdy tvoříme celý náš nový den. Takže investujte do sebe každý den ráno 1 hodinu, která vám pomůže v dlouhodobém měřítku změnit takříkajíc celý život.

Možná namítnete, že někomu, kdo nemá malé děti se to mluví. Nebo máte doma partnera, který nesnáší změn. Pak tu ještě máme pěkný argument, že musíte chodit do práce a ráno prostě nestíháte.

Jak se zpívá v mé oblíbené písničce od Chinaski „jaký si to uděláš, takový to máš…“

Možná jste už dospěli do stádia, kdy rozhodnutí ke změně zesílilo nad přirozenou nechuť něco zásadního udělat. Pomohu vám udělat pár jednoduchých krůčků na nové cestě.

Zaměřme se teď společně na 3 základní oblasti sebe sama.

Tělo

To je asi ta první oblast, která vás při tématu detoxikace napadla. Ano. Čteme mnoho článků o jarním detoxu těla. V této uspěchané době jsme zaměřeni na úspěch a výsledek. To, že k jeho dosažení musíme být zdraví, bereme jako samozřejmost.

Během zimy vše zpomaluje. Dny se zkracují a i naše aktivita není taková, jako během slunečných teplých dní. Díky častějšímu pobývání doma se také zvyšuje pravděpodobnost naší návštěvy spíže a lednice.

Po odložení několika vrstev oblečení se tak často divíme, že se neodkládají také tukové zásoby, které jsme si během zimy nastřádali. Tělo proto potřebuje naši zvýšenou pozornost a péči.

Vyzkoušejte tedy odlehčenou variantu pokrmů. Tělu prospěje popíjení bylinkových čajů a zařazení barev do jídelníčku. Venku vše roste, zelená se. To je impulz i pro naše tělo, přidat na talíř něco barevného.

Veggi hamburger s pečenou zeleninou

Minulý týden jsem ve svém oblíbeném obchodě Karavana potkala svou spolužačku ze střední školy. Hledala typ na očistný čaj a ptala se na možnosti půstu. Půstuji už víc, jak 20 let, takže jsem se ráda podělila o své zkušenosti.

Půst mi pomáhá odlehčit tělo a nalézt rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. Pravidelně praktikuji úplňkové půsty, které mi pomohly s dřívější nespavostí a únavou. Třeba vám také pomohou. Chce to jen chuť do akce.

Mysl

Občas mým klientům říkám, že jediný opravdu nepotřebný orgán jejich těla je mozek. Samozřejmě je to hodně nadnesené, ale vystihuje to podstatu. Naše zaměření na výkon nás nutí neustále přemýšlet.

Plánujeme, organizujeme, hodnotíme. Mozek jede téměř bez odpočinku a nedovolí tak odpočinout ani tělu. Prostě když maká hlava, tělo nemá co lenošit. Problém ovšem je, že regenerace sil je životně důležitá.

Udělejte si pro sebe malý pokus. Pohodlně se posaďte, zavřete na chvíli oči a soustřeďte se jen na své tělo. Pomalu dýchejte a vnímejte sami sebe. Jste v tichu nebo vaše hlava stále vede svůj nekonečný monolog?

Na hodinách jógy mi studenti často říkali, že se při meditacích krásně uvolní a napadají je skvělé věci. Jedna klientka se mě ptala, zda si může vzít ke cvičení papír a tužku, protože si potřebuje ty skvělé nápady zaznamenat.

Chápete? To přeci jde proti samotné podstatě meditace! Cílem je zklidnění mysli, ne její další využívání. Pokud se zaměříte na hlavu, s největší pravděpodobností budete stále vnímat obrazy nebo hlasy. Mozek prostě ne a ne vypnout.

Když nevypneme, dříve nebo později to tělo udělá za nás. Věřte, vím moc dobře, o čem mluvím. Pokud vás zajímají podrobnosti, přečtěte si můj příběh. Ignorací varovných signálů jsem si přivodila vážné zdravotní komplikace.

Téměř celý profesní život pracuji jako účetní . Tato profese přináší určitou časovou flexibilitu, která mi imponuje. Na druhou stranu je to práce s důrazem na preciznost a termíny.

Dnes mi ke zklidnění pomáhá můj ranní rituál, který jsem popsala v začátku tohoto článku. Ledová sprcha opravdu odblokuje mozek. Při meditacích už konečně dokážu úplně přestat myslet a soustředit se jen na svůj dech.

Věřte, že stačí pár minut „ticha v hlavě“ a člověk se cítí lépe, než po několikahodinovém spánku.

Duše

Možná se budete ptát, co si pod tím pojmem máte představit? Řekněme, že jsou to naše vnitřní pocity, naladění. Dušička tančí radostí, pokud jí dopřejeme pohled na rozkvétající keř a nám se uleví, pokud jí důkladně vyčistíme.

Tento článek píši ze svého pracovního pobytu na Sázavě. Sedím na zahradě, poslouchám zpěv ptáků a dívám se na rozkvétající keř zlatého deště. Cítím se neskutečně svobodně, svěže.

klášter Sázava

Osobně potřebuji čas od času takovýto únik z běžné reality. Třeba jen na pár dní odejet z domu, který si neustále vyžaduje moji pozornost a akci. I když pracuji, změna prostředí mi přináší nové impulzy, nápady, které bych doma nepotkala.

Dopřávám si tento restart úplně sama. Žádní přátelé, rodina, kamarádi. Vím, že pokud se člověk naučí být sám se sebou a v sobě, dokáže se dokonale zaposlouchat do přání své duše.

S odstupem od běžností se také můžete podívat na vše, v čem jinak neustále žijete. Jste opravdu šťastní ve vztahu, který máte? Nebo se jen snažíte zachránit něco, co trvá roky a vy jste si už tak nějak zvykli?

Před nedávnem mi jedna má blízká duše napsala, že se s partnerkou „ze všech sil snaží přestát probíhající krizi, protože svému vztahu věří“. Rozumím té snaze i víře. Sama jsem si podobnou situací prošla a myslím, že asi každý z nás.

Jen je důležité nacítit, kdy je ještě stále čas na řešení a kdy už jsme uvízli pouze v nějakém mrtvém bodě setrvávání. I na takovou analýzu je někdy vhodným receptem aspoň krátkodobé odloučení.

Takže, malá rekapitulace na závěr:

  • Tělo potřebuje naši pozornost v podobě kvalitní, barevné a živé výživy. Podpořit ho můžeme bylinkami a smysluplným půstem. Rozhodně je vhodné, dopřát si takový druh cvičení, který je nám příjemný a odpovídá našim fyzickým schopnostem.
  • Mysl nás žádá o pravidelný a důsledný půst. Pokud se během každého dne dokážeme aspoň na chvíli odpoutat od neustálého vnitřního monologu, prohloubíme a zefektivníme okamžiky pozornosti.
  • Duše není jen něco nehmatatelného. Je to naše podstata, definice nás samých. Možná jsme se na chvíli zapomněli někde v těle nebo rozumu. Teď nastal ten správný čas, vrátit se k sobě a začít zas prociťovat, kým doopravdy jsme.

Osobně vám z celého srdce přeji, abyste našli své pravé já a s ním i pocit většího klidu a štěstí. Pokud budete chtít, můžeme se sejít třeba na facebooku nebo i někde osobně.

Každopádně. Na každé další setkání se nesmírně těším.
Vaše EvaEva je duší cestovatelka, tělem jogín, povoláním účetní a milovník zvířat. Její největší vášní je pomáhat lidem najít vlastní životní cestu. Je autorkou a spolutvůrkyní projektu Pobytové terapie aneb 24 hodin od nás pro vás. Její osobní příběh můžete nalézt zde>> Pokud chcete Evě něco sdělit, pište na averepova@seznam.cz nebo se připojte na Facebook
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.